index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

11 Listopada Święto Niepodleglości Polski


dzien niepodleglosci-large

 

Zobacz Galerię Zdjęć

 

Dlaczego świętujemy 11 listopada?

 

W poniedziałek, 11 listopada, przypada 95 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległo- ści. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku.

 

Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada?

 

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. Właśnie 11- go listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność.

 

Co wydarzyło się 11 listopada?  Czy ta data to tylko symbol?

 

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.

 

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę  podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

 

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji w 1989 r. pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

 

Kultywując tradycje niepodległościowe w naszej szkole, jak co roku organizowana jest uroczysta wieczornica  poświęcona ojczyźnie i wolności. Chcemy podkreślić w ten sposób, że 11-ty listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność kilku pokoleń Polaków, to symbol wiary i symbol zwycięstwa po 123 latach niewoli.  Musimy pamiętać, że oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim tym, którzy odeszli..

 

W piątek spotkamy się na uroczystości upamietniającej 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Poniważ miesiąc listopad to czas zadumy i czas szczególnej refleksji nad przemijaniem chcemy w ten sposób pokazać, że pamiętamy nie tylko o naszych bliskich, ale także o tych, którzy w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę.

 

Właśnie wszystkim tym pokoleniom Polaków, które poświęciły swój wysiłek, a bardzo często to co jest najwartościowsze – własne życie za wolność Ojczyzny, chcemy poświęcić ten czas.  

 
Tadusz Młynek
Zastępca Dyrektora

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.