index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

 

 

10 Lat Minęło...

 

 

Artykuł - Chicago Rewia
Zredagowany przez Elżbietę Makal

 

Choć na dworze było zimno, bo tegoroczna zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, to istniało jednak pewne miejsce, gdzie było gorąco... i  to nie za sprawą okazałego kominka, którego płomienie ogrzewały hol Boulder Ridge Country Club w Lake in the Hills, a za sprawą gorących życzeń i gratulacji, których tego dnia nie zabrakło...


23 lutego, właśnie w tym miejscu był obchodzony jubileusz 10-lecia istnienia Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin.Szkoły, rozkwitłej przy miejscowej katolickiej parafii,obejmującej swoją opieką 450 uczniów (od przedszkola po klasy maturalne ),  nad których opieką merytoryczną i duchową czuwa 26 nauczycieli i 6 katechetów.


Uroczystości  obchodów 10-lecia rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez O.Piotra Sarnickiego i O.Andrzeja Brzezińskiego,w miejscowym kościele pod wezwaniem św.Małgorzaty Marii.


Jubileusz był świetną  okazją do spotkania tych wszystkich, którzy tworzyli historię szkoły z tymi, którzy kształtują jej teraźniejszość i wpłyną na jej przyszlość.


Zaproszeni goście i wszyscy, którzy przybyli na tę uroczystość, nie mieli wątpliwości, że to właśnie polska szkoła z Algonquin ma dzisiaj swoje święto.


Eleganckie wnętrze sali bankietowej, przystrojone biało-czerwonymi kwiatami i transparentami z logo szkoły, zapraszało przybyłych, by wspólnie uczcić 10-te urodziny.


Książki pamiątkowe, plakaty, które uczniowie wszystkich klas tak pieczołowicie przygotowali  na tę okoliczność, przybliżyły wszystkim atmosferę i charakter szkoły.


Wielkie emocje towarzyszyły zebranym już od samego początku imprezy, kiedy to Pan Tadeusz Młynek –zastepca dyrektora, wprowadził sztandar szkoły i wszyscy zebrani odśpiewali hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polski, aż do momentu, kiedy każdy mógł na parkiecie wykazać się swoimi tanecznymi zdolnościami.


Powagę imprezy podkreśliły listy gratulacyjne, które napłynęly m. in. od Ojca Świętego Franciszka.W liście swym Papież udziela  szkole Apostolskiego Błogosławieństwa.Pismo zostało odczytane przez Pana Grzegorza Dobka  – Prezesa szkoły, który pełnił honory prowadzącego wieczoru .


Słowa gorących podziękowań i gratulacji usłyszeliśmy również w przemówieniach Pani Beaty Rzadkowskiej  – Dyrektor szkoły, Pani Ewy Koch – Prezes Zarządu ZNP w Ameryce i Ojca Piotra Sarnickiego –proboszcza parafii, który w swoim imieniu i Ojców: Piotra Tymko i Andrzeja Brzezińskiego, obdażył szkołę mnogością Bożych łask.


Ich słowa były piękne, stosowne do okoliczności, ale było w nich coś jeszcze... rozbrzmiewała w nich nuta patriotyzmu... Bo to przecież szkoła uczy polskiej mowy, tradycji i kultury i to ona jest gwarantem zachowania tożsamości narodowej.


Na straży tych wartości stoi kadra pedagogiczna, która kształci i wychowuje przyszłe pokolenia Polaków. Za swoją pracę nauczyciele  i katecheci zostali uhonorowani dyplomami. Szczególne wyróżnienia otrzymały Panie: Maria Serafin i Barbara Banaszczyk,związane ze szkołą od pierwszego roku jej istnienia..


Szkolne jubileusze kryją w sobie wielką siłę. Są nie tylko momentem podsumowań ,wspomnień i sentymentalnych powrotów do przeszłości, ale też okazją do zaakcentowania swej obecności wśród polonijnych szkół.


Kluczowym momentem wieczoru okazała się część artystyczna zatytułowana ”Historia naszej szkoły” przygotowana przez  Panie: Ewę Młynek, Barbarę Kalinowski, Agnieszkę Kostrzewę i Annę Przybylski.Montaż słowno-muzyczny  w pełni odsłanił talenty uczniów, rodziców i nauczycieli.


Był on przygotowany tak, że każdy znalazł w nim coś dla siebie. Tutaj tradycja mieszała się z nowoczesnością, historia z teraźniejszością, a wszystko po to, by jak najbardziej przybliżyć oblicze szkoły. Radością jaką emanowały dzieci, zostali zarażeni wszyscy widzowie tego barwnego widowiska, a piosenka „10 lat minęło...” napewno na długo pozostanie w naszej pamięci.


Emocje rosły z minuty na minutę... po tym jak uczniowie zaprezentowali swe wokalno-taneczne zdolności, poloneza czas było zacząć... A wszystkiemu temu przyglądał się kronikarz (Jaromir Kawecki ) w otoczeniu swych elfów, który w pewnym momencie odszedł, by na kartach swej księgi dalej spisywać kolejne dzieje szkoły. Miejmy nadzieję, że zapisze ich jeszcze bardzo bardzo dużo...


Tego wieczoru nie obyło się również bez hollywoodzkich akcentów. Pani Mariola Staszczuk i Pan Marcin Wojtulewicz wcielili się w postacie Angeliny Jolie i Brada Pitta. Poprowadzili oni galę oskarową. W rytmach podniosłej muzyki wręczali statuetki nauczycielom ,katechetom i pracownikom szkoły, dostarczając wszystkim zebranym wielu wrażeń i uśmiechu. Bo jak się nie uśmiechać, kiedy ktoś jest nagrodzony w kategorii „Złota Katarynka”, czy „Bursztynowy Język”...


Zabawie nie było końca... szykowała się kolejna porcja gorących wrażeń...


W czasie, kiedy wszyscy pochłonięci byli spożywaniem pysznego obiadu, na scenę wnoszono dekoracje. To teatrzyk „Rodzice Dzieciom”otwierał swoje podwoje, by za chwilę rozbawić i przenieść nas w świat bajek. Rodzice pokazali, że nie tylko potrafią rozweselić publiczność, ale sami też potrafią się bawić wcielając się w najprzeróżniejsze wesołe postacie z bajki J. Tuwima pt.”Rzepka”. Wielkie brawa!


I na koniec przytoczę słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II-go, które Pani Dyrektor Beata Rzadkowska cytowała w swoim przemówieniu. Niech te słowa będą podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy dołożyli wszelkich starań, by szkoła powstała, dla tych dzięki, którym szkoła funkcjonuje, dla tych, którzy przyczynili się do zorganizowania  tak wspaniałej uroczystości i dla Was drodzy goście za to, że swoją obecnością uświetniliście obchody 10-ej rocznicy powstania Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin.


Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
Lecz przez to, kim jest: nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym może dzielić się z innymi”


Elżbieta Makal
Nauczycielka Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Marii

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.