index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

Dębowa Aleja

 

 010

 

Galeria zdjęć - kliknij tutaj >>

 

„Dąb to symbol siły i przetrwania,żywy pomnik pamięci o tych,którzy za wolną Ojczyznę oddali życie i tych ,którzy teraz z wdzięcznością oddają im hołd .”


Dokładnie rok temu 29 września 2018 roku,nasza polska szkoła im. Świętej Małgorzaty Marii wzięła udział w projekcie Dębowa Aleja Niepodległości Polski. Uroczystość ta odbyła się w Ośrodku Młodzieżowym Polskiego Związku Narodowego w Yorkville/Plano,gdzie posadzono 100 drzew dębowych,które mają upamiętniać Stulecie  Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej .


W pierwszą rocznicę tego wydarzenia 29 września 2019 roku,poraz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w spotkaniu w Yorkville/Plano,gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej fundatorów  Dębowej Aleji Niepodległość z nazwami szkół,instytucji i osób prywatnych.


Spotkanie rozpoczęło się ,jak w ubiegłym roku,o godzinie 11:11 wręczeniem przez Konsula Generalnego RP w Chicago pana Piotra Janickiego,dyplomów za pracę i zaangażowane w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości.Następnie,w kaplicy,odbyła się Msza św. Poprowadzona przez kapelana Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ojca Marka Janowskiego.


Po Mszy św.nastąpiło uroczyste posadzenie dębu dla rotmistrza Witolda Pileckiego,w związku z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.


Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Pan Tadeusz Młynek, kapelan Zrzeszenia Ojcie Marek Janowski,Prezes Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego Pan Edward Mike oraz Prezes Kongresu Poloni Amerykańskiej Pan Frank Spula,zostali zaproszeni do odsłonięcia tablicy fundatorów.


Hymny Narodowe zaśpiewała Natalia Kawalec ,uczennica polskiej szkoły im. Trójcy Świętej. Dębowa Aleja to symbol siły i jedności,który poraz kolejny pięknie zjednoczył nas, społeczność polonijną w Ameryce.

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.