index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

Dębowa Aleja Niepodległości w Algonguin


deby2 01
 

 

Galeria zdjęć >>


Obecny rok jest szczególnym w historii naszej Ojczyzny – Polski. Mija właśnie 100 lat, kiedy po 123 latach niebytu, katastrofy rozbiorów, Polska odzyskała niepodległośċ. W całej Polsce oraz na całym świecie w misjscach gdzie brzmi polska mowa, mieszkający tam Polacy przygotowują się do uroczystych obchodów upamiętniających, to jakże ważne dla każdego z nas wydarzenie.

 

Również nasza polska szkoła włącza się do tego projektu. Wraz ze wspólnotą franciszkańską prowadzącą naszą Parafię Św. Małgorzyty Marii przygotowuje uroczyste obchody tej rocznicy. Jako Polonia chcemy uczcić to wydarzenie godnie, pokazując nasz patriotyzm, przywiązanie do polskiej mowy, tradycji, kultury oraz wartości, które powodowały, że potrafiliśmy w najtrudniejszych momentach naszego istnienia jako narodu, na przekór wszelkim przeciwnościom  pokazać, że dzięki determinacji kolejnych pokoleń nie zginęła ta, która zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach.

 

W niedzielę 21 października na placu parafialnym Kościoła Św. Małgorzaty Marii w Algonquin posadzona została sadzonka dębu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

To historyczne wydarzenie odbyło się w obecności społeczności szkolnej Polskiej Szkoły im. Św. Małgorzaty Marii – uczniów, harcerzy, nauczycieli, rodziców, zarządu i dyrekcji szkoły, która była jego inicjatorem, wspólnoty franciszkańskiej oraz społeczności polskiej skupionej przy Parafii Św. Małgorzaty Marii. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym uroczystym wydarzeniu.

 

Posadzenie ,, Dębu Stulecia ” ma upamiętniać 100 – ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz pozostawić po sobie ślad dla następnych pokoleń na kolejne sto, a może więcej lat. Dokonując tego, wpisaliśmy się w realizację projektu ,,Dębowa Aleja Niepodległości” Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, w którym zrodziła się idea tego nietypowego pomnika poświęconego 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 
 
Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.