index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

Akademia Z Okazji Święta Niepodleglości Polski

 

11-listopada14 02 

 

Galeria zdjęć z akademii w kościele >>

 

Galeria zdjęć z akademii w szkole >>

 

W dniu 7 listopada 2014r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku wprowadzono flagi państwowe: Stanów Zjednoczonych oraz Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie Pani dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia przygotowanej przez uczniów inscenizacji zatytułowanej ,,Drogi Polaków do niepodległości”. Część artystyczna stała się okazją do refleksji i zadumy nad losem państwa i Polaków w okresie 123 lat walki o niepodległość oraz czym jest patriotyzm dla pokolenia urodzonego w wolnej, demokratycznej Polsce, a także dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów znaleźli się poza jej granicami. Wprowadziła zebranych w atmosferę wydarzeń i sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak również po jej odzyskaniu. Ukazała także tragiczne losy państwa i narodu w okresie II wojny światowej, po jej zkończeniu i w okresie tak zwanej ,,Polski Ludowej”. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolną Polskę kolejnych pokoleń Polaków. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej.


Dwa dni później – 9 listopada inscenizacja ta została przedstawiona szerszej publiczności – środowisku polonijnemu okolic Algonquin i przyjęta została bardzo ciepło.

 

W inscenizacji tej udział wzięli uczniowie: Marta Krakowski, Karolina Talaska, Erik Kwiatkowski, Maciek Kawecki, Michał Ptaszek i Łukasz Rzadkowski. Poloneza Fryderyka Chopina zagrał Krystian Kalinowski. Oprawę muzyczną zapewnili panowie: Wojciech Wdziekoński i Andrzej Piska. Pieśni patriotyczne śpiewał chór w składzie: pani Edyta Burdzy oraz absolwentki naszej szkoły Klaudia Talaska i Katarzyna Kawecki. Za nagłośnienie odpowiedzialni byli panowie: Bartek Deredowski, Jarek Bielaszka oraz Janusz Murzyn. Prezentację “Power point” przygotowaną przez panią Marię Zacharias–Oszajec prezentował absolwent naszej szkoły Tomasz Młynek. Uroczystość przygotowana została przez panie: Ewę Młynek i Marię Zacharias-Oszajec pod kierunkiem pana Tadeusza Młynka.

 

 

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.