Komunikat Szkolny

index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2021/2022

Konkursy

Login Nauczyciela


 
Zobacz Galerię Zdjęć

 

Jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. W tym roku, także zaprosiliśmy Mikołaja i jego świtę- elfy i śnieżynki, do naszej szkoły.
 
Wizyta była bardzo udana! Święty Mikołaj w asyście swoich pomocników a także pani Beaty Rzadkowskiej i pana Grzegorza Dobka, odwiedzali uczniów w klasach. Mikołaj rozdawał prezenty dzieciom, a potem można było zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Czekamy zatem na następną wizytę świętego, w przyszłym roku.

 

Czy wiemy skąd się wziął ten zwyczaj?


Mikołajki obchodzone są 6 grudnia, na cześć świętego biskupa z Miry, urodzonego około. 270 roku w Patarze. Święty Mikołaj to jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych. Bywa także nazywany św. Mikołajem Cudotwórcą. Jest on także uznawany za świętego przez Kościół Katolicki.

 

Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego), przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe, również obdarowują swoich bliskich.


Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia, ma swoje początki w średniowieczu, ok. tysiąc lat po śmierci Mikołaja z Miry. W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.


Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniłego ziemniaka.

 

Najbardziej rozpowszechniony zwyczaj związany ze św. Mikołajem to wręczanie dzieciom prezentów 6 albo 24 grudnia. Początkowo były one bardzo skromne. Były to jabłka, złocone orzechy, pierniki a czasami i rózga.

 

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.