index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2023/2024

Login Nauczyciela

Zadanie domowe # 23 z dnia 5 kwietnia 2024 roku

Uwaga :

W najbliższy piątek tj. 12 kwietnia rozpoczynamy egzaminy maturalne. Spotykamy się w budynku nowej szkoły na sali gimnastycznej punktualnie o godzinie 5PM. Uczniowie ubierają garnitury, białe koszule i muszki, a uczennice białe bluzeczki, czarne spódniczki i korale. Rozpoczynamy od pisemnego egzaminu z języka polskiego, a później pięciu uczniów ( Mateusz, Julcia, Phillip, Patryk i Zosia ) będą prezentować swoje prace maturalne. Powodzenia!

 

Wszystkich uczniów proszę o opanowanie pamięciowe wiadomości historyczno- geograficznych wymaganych na egzamini maturalny, który będziemy mieli w dniu 19 kwietnia. Poniżej załączam kilka informacji na temat emigracji, które również obowiązują na ten egzamin, a przeoczyłem je dołączyć w naszym zestawie.

Emigracja polska ma bardzo bogatą historię. Polacy emigrowali z dwóch podstwowych powodów: ekonomicznych i politycznych. Pierwsi Polacy przybyli do Stanów Zjednoczonych w roku 1608 do osady Jamestown. Dwóch Polaków zasłynęło walcząc o niepodleglość Stanów Zjednoczonych. Był to Kazimierz Pulaski i Tadeusz Kościuszko. Masową emigrację do Ameryki Północnej rozpoczął w XIX wieku ksiądz Leopold Moczygemba, który założył pierwszą polską osadę pod nazwą Panna Maria. Dziś polonią nazywamy wszystkich Polaków mieszkających poza granicami Polski.

 

Geografia :

Polska jest przepięknym krajem z wieloma ciekawymi miejscami. Napisz kilkuzdaniową notatkę w której opiszesz co chciałbyś zobaczyć pierwszy raz lub odwiedzić ponownie w Polsce. Staraj się uzasadnić swój wybór.

 

Zadanie dla uczniów nieobecnych, spóźnionych lub wychodzących wcześniej: Zosia i Phillip

Uzupełnij ćwiczenia z strony 168 i 169 naszego podręcznika.

Udanego tygodnia i do zobaczenia w piątek.

Z poważaniem,

Witold Maziarz

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.