index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2022/2023

Login Nauczyciela

Wolność – Ją wymyślił dla nas Bóg

 

psmm20181111 27


 

Galeria - akademia w szkole

 

Galeria - akademia w kościele

 


"Wolność jest dana człowiekowi od Boga
jako miara jego godności.
Jednakże jest  mu ona równocześnie   
zadana..." - Jan Paweł II

 

Dnia 9 listopada 2018 roku w Polskiej Szkole im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna odświętnym wyglądem i  podniosłym zachowaniem podkreśliła rangę wydarzenia. Dziewczęta na tę okoliczność założyły na głowę wianki wykonane z białych i czerwonych kwiatów, natomiast chłopcy przypięli do białych koszul kotyliony w barwach narodowych. Zwieńczeniem dnia było obejrzenie przygotowanego na tę okazję programu artystycznego pt. „Wolność – Ją wymyślił dla nas Bóg”. W przedstawieniu wzięli udział przede wszystkim uczniowie starszych klas: klasa VII A  oraz klasy I i II liceum ale wśród występujących byli również uczniowie z innych zespołów klasowych. Spektakl powstawał pod czujnym okiem zaangażowanych pedagogów: pani wicedyrektor Agnieszki Kostrzewy, pań: Edyty Agignoe i Elżbiety Kubajek oraz pana Witolda Maziarza.


Dwuczęściowe widowisko artystyczne  wprowadziło zebranych w bolesną tematykę walki o  wolność przez naszych pradziadów. W pierwszej części oglądający wspólnie z aktorami  przeżywali trudne dzieje ojczyzny podczas 123 lata niewoli,  począwszy od okresu trzech zaborów Polski  aż do odzyskania wolności w 1918 roku. W drugiej części uroczystości publiczność zadumała się nad heroiczną walką dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim a także nad wielkim przywiązaniem, miłością i tęsknotą Polaka do ojczystego kraju, których to uczuć nie jest w stanie go pozbawić nawet wieloletnie oddalenie od ojczyzny. W spektaklu poruszyliśmy też wątek naszej małej ojczyzny, którą jest dla nas, Polaków na emigracji, polska szkoła w Algonquin założona  piętnaście lat temu na gościnnej amerykańskiej ziemi, w której niezmiennie „ polskości żyje duch”. W przedstawieniu, poprzez wybór odpowiednich tekstów poetyckich, pokazano tragiczny los rodzin i pojedynczych istnień ludzkich  na tle trudnych wydarzeń historycznych. Zobaczyliśmy smutek polskich wieszczów narodowych tworzących z dala od rodzinnego kraju, uroniliśmy łzę wzruszenia na widok matki żegnającej syna wyruszającego na wojnę i opłakującej jego śmierć, współczuliśmy małej Krysi, która tęskniła za ojcem- żołnierzem. Spektakl uświetnił swoim występem szkolny chór pod dyrekcją pani Anny Przybylski, który wykonał pieśni patriotyczne.

 


W końcowej części programu artystycznego, występujący w przedstawieniu, uczniowie wnieśli urodzinowy tort dla Polski wykonany ze 100 białych i czerwonych lizaków, dzieci złożyły Jubilatce  urodzinowe życzenia, a wszyscy goście zaśpiewali naszej Niepodległej głośne „Sto lat”. Na koniec uroczystości piosenkę z repertuaru Starszych Panów pt. „Dobranoc Ojczyzno” wzruszająco zaśpiewała pani Edyta Burdzy. Wieczór zakończył się wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek polskiego hymnu narodowego. W ten sposób nasza szkoła dołączyła się do ogólnopolskiej inicjatywy „Niepodległa do hymnu”.


Przedstawienie „Wolność – Ją wymyślił dla nas Bóg” zostało wzbogacone  interesującą prezentacją multimedialną skorelowaną z tematyką utworów literackich i muzycznych,  którą przygotował pan Piotr Kotowski- Castiglione. O wspaniałą dekorację  zadbała pani Magdalena Remesz- Kopeć, która ręcznie wykonała poszczególne jej elementy. Do przygotowań chętnie dołączyli się też Rodzice naszych uczniów: pani Edyta Burdzy przygotowała okazały tort dla Niepodległej, a pani Agnieszka Nowak wykonała, wyglądające jak przeniesione prosto z Polski - gniazdo bocianie. Pięknym dopełnieniem dekoracji  była wystawa prac uczniowskich o tematyce niepodległościowej.


O akompaniament muzyczny podczas spektaklu troszczyli się: pani Karolina Baran- gość specjalny podczas przedstawienia w kościele, pan Sebastian Agignoe, pan Andrzej Piska oraz państwo: Anna Pikuła i Jarosław Bielaszka.

 
W niedzielę, 11 listopada, przedstawienie „Wolność – Ją wymyślił dla nas Bóg” zostalo zaprezentowane w kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty Marii w Algonquin podczas polskiej mszy o godzinie 1:00 po południu.

 


Serdecznie dziękujemy naszym dzieciom i młodzieży za udział w spektaklu oraz Rodzicom za pomoc i zaangażowanie. To dzięki ich talentowi popartemu pracą prezentowany program artystyczny spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.


Powrót  Polski na mapy świata został okupiony ofiarnością wielu naszych przodków. Dzisiaj Polska jest wolnym krajem, ale naszym obowiązkiem jest stale pracować i dzielić się z innymi darem wolności poprzez  kultywowanie pamięci o tych, którzy dla ojczyzny poświęcili własne życie.

                                                        
Elżbieta Kubajek

wychowawca klasy 2LO

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.