index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2022/2023

Login Nauczyciela


Dębowa Aleja Niepodległości

 

dab2018„Polska” - Ryszard Przymus

Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska - Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.


W dniu 29 września 2018 roku polska szkoła im. Świetej Małgorzaty Marii wzieła udział projekcie Dębowa Aleja Niepodleglości Polski, polegającym na posadzeniu przez szkoły i organizacje polonijne w aglomeracji chicagowskiej 100 drzew dębowych w celu upamiętnienia Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej.


Uroczystość odbyła sie w Ośrodku Młodzieżowym Polskiego Związku Narodowego w Plano (Yorkville) w stanie Illinois i uświetnili ja swoja obecnoscią między innymi Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki, Prezes Polish National Alliance Frank Spula oraz Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, którzy wygvosili krótkie przemówienia a uczennica Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy Natalia Kawalec odśpiewała hymny Polski i Stanów Zjednoczonych oraz Gaude Mater Polonia.  

 

dab2018a

 

Galeria zdjęć >>

 


Po krótkiej części artystycznej i odśpiewaniu przez wszystkich uczestników kilku pieśni patriotycznych, swoje dęby posadzili przedstawiciele polonijnych szkół, biznesów i organizacji. Dębowa Aleja Niepodległości pokazuje naszą wiarę w niepodległość trwałą jak dąb a sam dąb ma być żywym pomnikiem upamiętniającym siłę i determinację tych, którzy o tę wolność walczyli.

 

Monika Molczyk

 

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.