index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2022/2023

Login Nauczyciela

Uczta na Olimpie

 

 

Zobacz Galerię Zdjęć

 

Dnia 22 listopada 2013 roku, w piątkowy wieczór, w polskiej szkole im. Św. Małgorzaty Marii w Algonquin odbyła się niezwykła  lekcja języka polskiego. Uczniowie klasy I LO, w ramach podsumowania epoki starożytnej i utrwalenia cyklu zajęć poświęconych mitologii, wcielili się w rolę mitologicznych bogów greckich i zorganizowali „ucztę”, podczas której przedstawili zaproszonym gościom krótką część artystyczną, pt. „Uczta na Olimpie”. Dzięki dużemu zaangażowaniu zespołu klasowego i pomocy niezastąpionych Rodziców oraz pięknej scenografii, udało się ze zwykłej sali lekcyjnej wyczarować niezwykłe miejsce - mitologiczny Olimp. Właściciele podniebnej siedziby bogów i gospodarze uczty - Zeus ( Krystian Kalinowski) i jego małżonka ,Hera (Victoria Kolros), dbali o to, żeby wszyscy bogowie i zaproszeni goście doskonale się bawili. Dionizos – bóg winnej latorośli (Claudia Kosiak) i Hermes- posłaniec bogów (Natalia Trzeciak) czuwali nad prawidłowym przebiegiem spotkania i częstowali biesiadników nektarem i ambrozją, które miały zapewnić im zdrowie i nieśmiertelność.   

 

W  listopadowy wieczór na Olimpie zjawili się w pięknych strojach niemal wszyscy greccy bogowie i bohaterowie. Jak jeden mąż stawili się bracia Zeusa: groźny Posejdon (Jacek Barański) i Hades, bóg świata podziemnego (Michał Kuklik) wraz z Korą (Sabrina Pietrucha). Przy dzwiękach greckiej muzyki  na salę wkroczyły urocze panie - waleczna Atena (Margaret Barcinski), piękna Afrodyta (Emily Zukowski) z niezbyt atrakcyjnym mężem, Hefajstosem (Regina Żelazny), odważna Ariadna (Weronika Skiba)  i zamyślona Demeter (Aleksandra Chmiel). W komplecie zjawili się samotni  panowie: porywczy bóg wojny, Ares (Amanda Brito), zdolny ojciec Ikara- Dedal (Julia Tokarz), piękny i młody Apollo (Michał Maliński), zrozpaczony po śmierci Eurydyki - Orfeusz(Adam Balawander), kochający ludzi - Prometeusz (Aleksandra Kamiński), oraz uwielbiający towarzystwo bogów, król Koryntu-Syzyf (Greta Kurzynski). Sporo zamieszania wśród obecnych wywołało przyjście zakochanego w sobie Narcyza (Julia Drozdz) wraz z nimfą Echo (Sarah Pieloch). Na chwilę pojawiła się też waleczna bogini zwycięstwa, Nike (Catherine Molik), czym sprawiła radość wielu osobom.

 

Oprócz starożytnych bóstw greckich, na ucztę przybyli też najwięksi bogowie z dalekiego królestwa Algonquin. Zauważyć można było boginię polonijnej edukacji - panią Dyrektor, Beatę Rzadkowską, której towarzyszyli: bóg zarządzania – pan prezes, Grzegorz Dobek, oraz bóg wiedzy historycznej – pan Tadeusz Młynek. Do złotych komnat Olimpu zawitał też uśmiechnięty bóg zgody i przebaczenia, ojciec Piotr Sarnicki .

 

Po zakończeniu części artystycznej odbyła się degustacja potraw i napojów. Zaproszeni goście: rodzice, nauczyciele, uczniowie klas licealnych, klasy: siódma i ósma, mieli możliwość oddać głos na najpiękniejszy strój mitologiczny. Wszystkie stylizacje mitologiczne były niezwykle dopracowane i pomysłowe, dlatego wybór najpiękniejszej nie był łatwym zadaniem. Najwięcej głosów zdobył strój Posejdona (Jacek Barański). Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!    

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom greckiej uczty za wspólną zabawę, Rodzicom - za pomoc i poświęcony czas, a panu Piotrowi Kuklikowi - za wykonanie pięknych zdjęć podczas uroczystości.

 

Ta niecodzienna lekcja języka polskiego na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów .

 

Elżbieta Kubajek
Wychowawca 1 LO

 

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.