index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2022/2023

Login Nauczyciela

Akademia z Okazji Obchodów Święta Niepodlegości

 

11-listopada-akademia 2015 22

 

Galeria zdjęć z akademii >>

 

Galeria zdjęć z konkursu >>

 

11 listopada 1918 roku, po stu dzudziestu trzech latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Jak co roku ten ważny dzień w naszej historii obchodziliśmy bardzo uroczyście. Gościliśmy w naszej szkole pana Jacka Pawłowicza, kierownika referatu edukacji historycznej w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. W krótkim animowanym filmie pan Pawłowicz przypomniał nam historię Ojczyzny naszej i naszych przodków, od chrztu Polski aż po czasy współczesne. Zaangażowany w walkę podziemną w czasach komunizmu w Polsce, zwłaszcza w konspiracyjne drukowanie ulotek, pokazał naszym uczniom jak każdy człowiek może przyczynić się do tego by wolność i prawda już nigdy nie zostały nam Polakom odebrane. Nasz wspaniały gość, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2009 roku w Polsce, opowiedział historię związku zawodowego „Solidarność”, który narodził się w Polsce po pamiętnych słowach modlitwy Jana Pawła II w 1979 roku: „Niech zstapi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”.


Nasza młodzież równie pięknie uczciła narodowe święto wszystkich Polaków. Wraz z nauczycielami przygotowała akademię – olimpiadę wiedzy o Polsce z czasów końca Rzeczpospolitej Obojga Narodów, lat gdy Polska w wyniku rozbiorów całkowicie zniknęła z mapy świata oraz o odzyskaniu niepodległości.


Inscenizację przedstawioną w szkole, na którą zaprosiliśmy naszego gościa z Warszawy i ojców  Franciszkanów posługujących w parafii, mogli obejrzeć uczniowie starszych klas podstawowych oraz licealiści.


Piękną, chlubną historię walki Polaków o niepodległość pragnęliśmy także opowiedzieć wszystkim rodzinom i gościom w naszej parafii.  


Wierzymy, że czas poświęcony na przygotowanie niełatwej akademii, bo mówionej w drugim języku naszych uczniów, zaowocuje w przyszłości jeszcze większą miłością do Ojczyzny.

 

Renata Cyran,

Katecheta

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.