Międzyszkolny Turniej ,,Polskie drogi do wolności”
W niedzielę, 17 listopada 2024 roku, w Muzeum Polskim w Ameryce, odbył się Międzyszkolny Turniej ,,Polskie drogi do wolności”, którego organizatorem było Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Trzyosobowe drużyny uczniowskie z ośmiu polskich szkół rywalizowały między sobą o miejsca na podium. Materiał, który należało opanować do konkursu, oscylował wokół ośmiu ważnych rocznic historycznych, obchodzonych w 2024 roku, takich jak: 110. rocznica wybuchu I wojny światowej, 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, 85. rocznica wybuchu II wojny światowej, 80. rocznica bitwy o Monte Cassino, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica przystąpienia Polski do NATO czy 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Każda szkoła, uczestnicząca w konkursie, kilka tygodni wcześniej wylosowała jeden z rocznicowych tematów do szczegółowego opracowania. Zadaniem szkół było przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz opracowanie zadania konkursowego dla szkół na podstawie wylosowanego tematu. Dodatkowo, obowiązkiem szkolnych drużyn, wytypowanych do konkursu, było zapoznanie się z obszernymi materiałami źródłowymi, wskazanymi przez organizatorów, które dotyczyły siedmiu pozostałych rocznic historycznych oraz zapamiętanie zamieszczonych tam informacji.
Polską Szkołę im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin na turnieju reprentowało troje uczniów: Wiktoria Budyk z klasy II LO B oraz Jacob Rutkowski i Philip Stanko z klasy II LO A, którym wytrwale kibicowali rodzice, opiekun konkursu, pani Elżbieta Kubajek, oraz Dyrektor Szkoły, pan Tadeusz Młynek. Uczniowie przedstawili zebranym prezentację dotyczącą 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO oraz przekazali zadanie konkursowe dla szkół. Po niezwykle wyrównanej walce nasi uczniowie zajęli 5. miejsce.
Poniżej przedstawiamy zdobywców trzech pierwszych miejsc:
I miejsce: Polska Szkoła im. Trójcy Świętej
II miejsce: Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika
III miejsce: Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki
Zmagania konkursowe uczniów uświetniła obecna na uroczystości delegacja MEN z Polski. Wśród wyjątkowych gości znalazły się: pani Joanna Mucha - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pani Urszula Starakiewicz-Krawczyk - dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, pani Izabela Siekierska-Rosiak - kierownik Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Instytucie Rozwoju Języka Polskiego oraz Pani Wioletta Kuberska- starszy specjalista w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej.
Jako szkoła jesteśmy bardzo dumni z naszej mlodzieży i z całego serca gratulujemy jej świetnego wyniku i zdobytej wiedzy. Pragniemy podkreślić, że poziom konkursu był bardzo wysoki i o zdobytych miejscach zdecydowały ułamki punktów. Doceniamy ogrom pracy, którą nasi uczniowie wykonali, żeby wystąpić w turnieju. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców uczniów za wsparcie, pomoc i wielkie zaangażowanie.
Wyrazy uznania składamy również na ręce organizatorów konkursu, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, za pomysł, organizację i możliwość bycia częścią tego ważnego przedsięwzięcia.
Elżbieta Kubajek