11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Galeria zdjęć - kliknij tutaj >>

Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem,

a staje się jedynie zbiorem ludzi,

czasowo zajmującym dane terytorium."

Józef Piłsudski

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

11 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tych uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

Akademie  zostały przygotowane przez uczniów klasy trzeciej A-wychowawczyni p. Barbara Kalinowski i klas siódmych-wychowawczynie p. Ewa Pelc i p.Ewa Paszko oraz harcerzy uczęszczających do naszej szkoły. Podczas obydwu Akademii został odśpiewany hymn Polski.

Niech żyje Niepodległa!

Ewa Pelc & Ewa Paszko