Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2022/2023

historia

1. Proszę przygotować się do sprawdzianu z historii

Temat sprawdzianu:

I wojna światowa- przyczyny i przebieg.

Sprawa polska podczas I wojny światowej.

Na wcześniejszych lekcjach uczniowie pracowali, oglądali filmy edukacyjne oraz uzupełniali kartę pracy dotyczącą przyczyn i przebiegu I wojny światowej. Proszę dokładnie opanować zagadnienia z karty. Na ostatnich zajęciach uczniowie obejrzeli przygotowaną przeze mnie prezentację, która obejmowała zarówno temat przebiegu I wojny światowej, jak również sprawę polską w tej wojnie.

Na sprawdzian, oprócz zagadnień z karty pracy, uczeń powinien znać odpowiedź na następujące pytania dotyczące sprawy polskiej w I wojnie światowej. Zagadnienia te omówiłam podczas przedstawiania prezentacji:

a). Jak nazywały się dwie polskie formacje wojskowe, które walczyły po stronie państw centralnych i kto nimi dowodził?

b). Jak nazywały się dwie polskie formacje wojskowe walczące u boku ententy i kto nimi dowodził?

c). Czego dotyczył kryzys przysięgowy?

d). Czym był Akt 5 listopada? Kiedy i przez kogo został ogłoszony? Jakie obietnice złożono Polsce?

e). Czego dotyczył 13. punkt orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Woodrowa Willsona i w ktorym roku to orędzie zostało wygłoszone?

f). Jakie były postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Polski? Kto reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu? W którym roku miały miejsce oba te wydarzenia?

2. Proszę powtórzyć wiadomości z ostatniej lekcji i pisemnie odpowiedzieć w zeszycie na powyższe pytania. W tym celu proszę obejrzeć poniższy film, który pomoże uczniom udzielić odpowiedzi na te pytania:

Proszę też zajrzeć do podręcznika do klasy II, gdzie na str. 187 - 189 znajdują się potrzebne informacje na temat I wojny swiatowej i sprawy polskiej w I wojnie światowej. Proszę je jeszcze raz przeczytać i wykorzystać informacje w zadaniu domowym.

Sprawdzian odbędzie się w najbliższy piątek, 9 grudnia, po sesji zdjęciowej.

3. Uprzejmie przypominam, że w najbliższy piątek odbędzie się sesja zdjęciowa do dyplomów i do pamiętnika. Sesja będzie miała miejsce na sali gimnastycznej w nowej szkole i będzie trwała ok. 2 godzin.  Przypominam o galowym ubiorze.

Proszę, żeby wszyscy przyszli do szkoły punktualnie na godzinę 17:00. Po sesji przejdziemy do naszej sali na dalszą część zajęć.

Dziękuję.

Życzę dobrego tygodnia