Lekcja z Dnia 04.17.2020

Zajęcia z dnia 04.17.2020

Temat: Co to jest legenda?

1.    Legenda (łac. legenda – to co powinno być przeczytane) – w literaturze opowieść posługująca się elementami niezwykłości oraz cudowności, związanej z życiem świętych i męczenników. Informuje o powstaniu jakiegoś miasta lub państwa, zawiera zdarzenia historyczne, najczęściej występuje w niej jakiś bohater lub rycerz. Często oparte na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w średniowieczu. Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.

2.    Pogadanka - czym charakteryzuje się legenda na podstawie legendy                   pt.” Legenda o Popielu i Mysiej Wierzy”.

a.    https://youtu.be/sL0B5r56ly8  - to jest link do wyżej wymienionej legendy, proszę ja wysłuchać i uzupełnić kartę pracy - załącznik nr 1.

b.    Karta pracy pt.” Legenda – prawda czy fałsz” załącznik nr 2.

3.    Zapis w zeszycie: Lekcja

Temat: Co to jest legenda?

Legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy. Słowo „legenda” oznacza coś, co należy przeczytać.

Polskie słynne legendy:

a.    Legendy z różnych regionów kraju

b.    Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

c.     Legenda o Popielu

d.    Legenda o Smoku Wawelskim

e.    Legenda o Bazyliszku

f.     Legenda o Panu Twardowskim

4.    Gramatyka – prezentacja dotyczą pisowni „rz” – załącznik nr 3.

a.    „rz” – wymienne na „r” – ćwiczenia str. 125 ćw. 1,2

b.     „rz” po spółgłoskach – ćwiczenia str.126 ćw. 1,2

c.     „rz” w zakończeniach – arz, i – erz – ćwiczenia str.127 - 129 ćw. 1,3

d.    „rz” niewymienne

5.    Zadanie domowe

a.    Proszę przeczytać uczniom opowiadanie i uzupełnić tekst przypominając sobie zasady pisowni wyrazów z trudnościami „ó” i „u” – ćwiczenia              str. 121 ćw. 1 – proszę o samodzielna prace, gdyż jest to forma testu.

b.    Bardzo proszę o podyktowania dzieciom dyktanda:

Kraków był drugą stolicą Polski. Z wieży Kościoła Mariackiego można usłyszeć hejnał. Strój krakowski jest bardzo kolorowy, a czapka ma pawie pióra. Wszyscy kochamy nasz Kraków.

c.     Proszę wykonać zadania z ćwiczeń str.125 ćw. 1, str. 130 ćw. 6 oraz str.132 ćw. 3

Bardzo proszę o wysłanie zadania domowego z kartami pracy do 25 kwietnia.

Dziękuje za współprace i ma nadzieje ze za niedługo się zobaczymy . Pozdrawiam Weronika Pecak.