Odwiedziny Świętego Mikołaja

mikolaj 2015 01

Galeria zdjęć >>

W piątek 4 grudnia, Św. Mikołaj odwiedził naszą szkołę. Sprawił nam wiele radości a uczniowie przygotowali się bardzo dobrze na przyjęcie tak wspaniałego gościa. Śpiewali Mikołajowi piosenki, niektórzy recytowali wiersze a jeszcze inni narysowali piękne rysunki! Wszyscy pokazali jak wiele ucza się w Polskiej Szkole. Mikołaj był zachwycony umiejętnościami naszych uczniów i obeicał przyjechać do nas za rok!

Czy wiemy skąd się wziął ten zwyczaj?

Święty Mikołaj to chyba najbardziej znana postać na całym świecie. Był biskupem Miry. W tradycji przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózeg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym – rózgę.

Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.