Komunikat Szkolny

index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2021/2022

Konkursy

Login Nauczyciela

 

cosby 01 

 

W sobotę 1 grudnia w Copernicus Center w Chicago odbyło się niezwykłe wydarzenie zatytułowane ,,Lekcja Wolności i Niepodległości” zorganizowane przez firmę Lowell Foods przy współudziale Konsula Generalnego RP w Chicago, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Fundacji Kopernikowskiej oraz Organizacji pilęgnującej tradycje Błękitnej Armii - weteranów Wounded Warrior Project.


Spotkanie to, poprowadziła znana amerykańska dziennikarka Rita Cosby, skupiło dzieci i młodzież kilkudziesięciu polskich szkół.


Celem tej żywej lekcji historii było pogłębienie zrozumienia takich wartości, jak: wolność i niepodległość. ,, Lekcja Wolności i Niepodległości ” miała posłużyć im jako inspiracja do zadumy nad wolnością i sprawić, że jeszcze bardziej zrozumieją wyjątkowośċ setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ”. Jesteśmy przekonani, że spełniła ona swoje zadanie.


Podczas spotkania uczniowie mogli wysłuchać historii ,,Cichego Bohatera” i dowiedzieć się więcej o bohaterstwie i poświęceniu Polaków podczas Powstania Warszawskiego. Uczniowie mieli również szansę zadawania pytań, a tym samym pogłębić swoją wiedzę na temat tego ciężkiego okresu w naszej historii.


Ostatnim punktem sobotniego spotkania było wystawienie sztuki ,, Pamiętnik Legionisty ”, która opowiadała o czasach Legionów Piłsudskiego i o roku 1918, w którym Polska odzyskała niepodległość, a której stulecie świętujemy w tym roku. Sztuka grana była przez aktorów teatru z Łodzi, którego pobyt w Chicago zorganizowała fundacja Trzeci Wymiar Kultury. Spektakl ten został entuzjastycznie przyjęty przez uczniów.


Dodatkowo firma Lowell Foods zakupiła i przekazała polskim szkołom 2,000 książek pt. ,,Cichy Bohater”. Każdy z uczniów będący uczestnikiem spotkania otrzymał ją na miejscu i miał możliwość uzyskania pamiątkowego wpisu oraz autografu autorki Rity Cosby.

 

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.