Komunikat Szkolny

index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2021/2022

Konkursy

Login Nauczyciela

 

studniowka 2016-2017

 

„Minęła studniówka z wielkim hukiem, czas ucieka i matura coraz bliżej...”
- Czerwone Gitary „ Matura”

 

Galeria zdjęć >>

                                                                    
W sobotę, 28 stycznia 2017 roku, w eleganckiej sali bankietowej Drury Lane w Oakbrook Terrace odbył się 24. bal studniówkowy maturzystów z 38 polskich szkół aglomeracji chicagowskiej. Organizatorem tegorocznej studniówki była Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.


Naszą szkołę reprezentowało piętnaścioro uczniów trzeciej klasy licealnej: osiem dziewcząt i siedmiu chłopców. Ze szkolnego parkingu na salę balową naszych maturzystów i dziesięciosobową delegację wraz z panem dyrektorem, Tadeuszem Młynkiem, na czele, zawiozła pokaźnych rozmiarów limuzyna. Uczniowie wyglądali tego dnia wyjątkowo pięknie. Chłopcy tradycyjnie zadali szyku w ciemnym garniturach i białych koszulach, do których idealnie pasowały czerwone dodatki: muchy i szelki. Dziewczęta zaprezentowały się w eleganckich, czarnych długich sukniach i stylowej biżuterii. Fantazyjne upięcia włosów i dopracowany makijaż dopełniały perfekcyjnego wizerunku naszych maturzystek.


Bal studniówkowy rozpoczął się o godzinie 6:00 wieczorem uroczystym wejściem na salę  i powitaniem wszystkich uczestników przez gospodarzy wieczoru. Rolę honorowej gospodyni balu pełniła współzałożycielka Szkoły im. Fryderyka Chopina, wieloletnia dyrektor tej placówki, pani Zofia Barczyk.


Motywem przewodnim wieczoru była muzyka Fryderyka Chopina, który jest patronem szkoły organizującej studniówkę. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała minirecitalu dwóch maturzystek ze wspomnianej szkoły: pianistki Emilii Wielgus i śpiewaczki Moniki Cachro. W części oficjalnej uroczystości studniówkowej życzenia i gratulacje młodym ludziom przekazali goście honorowi: Jego Ekscelencja ks. Andrzej Wypych, konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej- Piotr Janicki, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej – Frank Spula, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego - Joseph Drobot, prezes Związku Klubów Polskich – Jan Kopeć oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce – Ewa Koch.


Kolejnym punktem uroczystości było losowanie trzech stypendiów ufundowanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce dla najlepszych maturzystów ze szkół polonijnych, po tysiąc dolarów każde. Naszą szkołę reprezentował Michał Ptaszek, który nie wylosował głównej nagrody, ale otrzymał medal uznania „Najlepszy z Najlepszych” i upominek książkowy. Serdecznie gratulujemy Michałowi.


Wspólną zabawę rozpoczął występ artystyczny zespołu „Szepty” Małgorzaty Skrzypkowskiej, który poprowadził również poloneza. Maturzyści z naszej szkoły bez wyjątku ruszyli na parkiet, aby po raz pierwszy w życiu zatańczyć ten dostojny taniec, który zwyczajowo otwiera wszystkie bale studniówkowe w Polsce. Po tradycyjnym polonezie na parkiecie zrobiło się tłoczno i gorąco, poznikały marynarki z chłopięcych ramion  i wysokie szpilki z dziewczęcych stóp. Młodzież fantastycznie bawiła się przy dźwiękach popularnych przebojów wybranych przez Piotra Marszałka z Marszałek Band. Kolejnym ważnym punktem programu studniówkowego było przejście przez „setkę”, symbolizującą sto dni, które zostały do egzaminów dojrzałości. W rytm znanej piosenki Czerwonych Gitar pt.„Matura” uczniowie na wiele sposobów przechodzili lub byli przenoszeni przez dwa plastikowe zera ustawionej na środku parkietu atrapy cyfry 100.


Bal studniówkowy zakończył się równo o północy. Młodzież opuszczała parkiet szczęśliwa, ale z uczuciem lekkiego niedosytu, że to już koniec.


Dziękujemy maturzystom Polskiej Szkoły im. Św. Małgorzaty Marii za wspaniałą i dojrzałą postawę na studniówce i życzymy im powodzenia oraz połamania przysłowiowych piór na maturze.


A za rok ?.... Na studniówkę pojadą po raz pierwszy w historii naszej szkoły dwie klasy maturalne.  
Naszą szkołę czeka też w roku szkolnym 2017/2018 wielkie wyzwanie: zorganizowanie jubileuszowej 25. studniówki dla polonijnych maturzystów. Już od dziś trzymajmy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia!


Elżbieta Kubajek
wychowawczyni klasy maturalnej

 

 
 
Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.