Komunikat Szkolny

index

 

Ważne wiadomości, informacje bieżące i zalecenia na rok szkolny 2021/2022

Konkursy

Login Nauczyciela

 


Minęła studniówka
Z wielkim hukiem
Czas ucieka i matura
Coraz bliżej.

~ Czerwone Gitary „Matura” 

 

studniowka2016 37

 

Galeria zdjęć >>

                                                                    
W sobotę, 30 stycznia 2016 roku, w eleganckiej sali bankietowej Drury Lane w Oakbrook Terrace odbył się 23. bal studniówkowy maturzystów z 35 polskich szkół aglomeracji chicagowskiej. Naszą szkołę reprezentowało siedemnaścioro uczniów: 12 dziewcząt i 5 chłopców. To najliczniejsza klasa maturalna w  dziesięcioletniej historii Polskiej Szkoły im. Św. Małgorzaty Marii  w Algonquin. Na bal przyszli abiturienci i sześcioosobowa delegacja ze szkoły, pod przewodnictwem pani dyrektor, Beaty Rzadkowskiej, pojechali przestronną limuzyną. Naszą młodzież na parking odprowadzili wzruszeni i przejęci Rodzice, którzy to wydarzenie przeżywali równie mocno jak uczniowie, mając w pamięci zapewne wspomnienia własych zabaw studniówkowych. Wiadomo przecież, że studniówka to bal jedyny w swoim rodzaju, pierwszy prawdziwy bal, który pamięta się całe życie. Dlatego też nasi uczniowie dołożyli wszelkich starań, żeby wyglądać na nim niepowtarzalnie. Dziewczęta w długich czarnych sukniach, pieczołowicie  dopracowanych fryzurach i eleganckiej biżuterii wyglądały jak baśniowe księżniczki. Chłopcy emanowali młodzieńczym urokiem i pewnością siebie, aczerwone dodatki: muchy i szelki, pozwalały wyróżnić ich z tłumu zgromadzonej w sali bankietowej Drury Lane młodzieży.

 

Studniówka rozpoczęła się o  6:00 wieczorem. Wszyscy uczniowie wraz z delegacjami szkolnymi uroczyscie wchodzili do sali głównej, zapowiadani przez prowadzących. Tegoroczną studniówkę organizowała Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki  pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Po częsci oficjalnej: krótkich przemówieniach zaproszonych gości i smacznym obiedzie rozpoczęła się zabawa. Pierwszym jej sygnałem był występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”. Po kilku widowiskowo zaprezentowanych tańcach Zespół zaprosił  uczniów, nauczycieli i gości do  zatańczenia wspólnego poloneza.
  

Polonez to reprezentacyjny polski taniec, od lat rozpoczynający studniówki w Polsce. Przez stulecia otwierał oficjalne bale i inne ważne uroczystosci, był jednym z elementów ceremoniału dworskiego. Chociaż wielu polonijnych maturzystów tańczyło na swojej studniówce poloneza  po raz pierwszy  w życiu, prezentował się on wyjątkowo dostojnie i uroczyście.

 

Po tradycyjnym polonezie rozpoczęła się szalona zabawa prowadzona przez Piotra Marszałka z Marszałek Band. Przy dźwiękach znanych przebojów dyskotekowych bawiono się aż do utraty tchu. Na parkiecie było gorąco i ciasno, unosił nad nim duch  młodości, radości i spontaniczności. Młodzież po raz pierwszy mogła zobaczyć jak wielu ich rówieśników kończy w tym roku polską szkołę i poczuć się dumną częścią tej młodej uczniowskiej współnoty.

 

Ważnym punktem programu studniówkowego było losowanie trzech stypendiów ufundowanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Najlepsi maturzyści, wytypowanych przez szkoły, w napięciu oczekiwali na wynik losowania. Nasz reprezentant, Krystian Kalinowski, nie wylosował stypendium, ale otrzymał medal uznania: „Najlepsi z Najlepszych” i nagrodę książkową.

 

Kolejnym istotnym elementem balu było przejście przez „setkę”, symbolizujacą tradycyjne sto dni, które zostały do matury. Przy dźwiękach popularnej piosenki Czerwonych Gitar „Matura”, uczniowie rytmicznym krokiem przechodzili lub byli przenoszeni przez  dwa zera ustawionej na środku parkietu plastikowej atrapy cyfry 100. Miała ona przypomnieć, że już niebawem maturzystów czekają egzaminy maturalne.

 

Bal studniówkowy zakończył się o północy. Młodzież opuszczała parkiet z uczuciem lekkiego niedosytu, zaskoczona, że tak szybko minął ten wyjątkowy wieczór...

 

Gratulujemy naszym 17 maturzystom odpowiedzialności i dojrzałej postawy na studniówce. Życzymy im, żeby równie tanecznym krokiem, jakim zatańczyli poloneza, przeszli przez egzaminy maturalne.

 

Elżbieta Kubajek

Wychowawca klasy 3 LO

 

Copyright © 2009-2019 Polish Cultural Club in Algonquin IL. All Rights Reserved.